Kuźnia Kultury
oferty historyczneoferty historycznerzemiosło dawne organizacja mikołajek
Szkoła Maximus

Etapy nauczania fechtunku historycznego

1. Nauczanie podstawowe

Pierwszy etap nauczania fechtunku historycznego podczas którego skupiamy się na przekazaniu i utrwalaniu techniki podstawowej (kierunki i rodzaje ataków, zasłony, praca nóg, manewrowanie odległością, uniki, psychologia, świadome i aktywne podejście do treningu i rozwoju własnej osoby).

Jest to również okres treningu ogólnorozwojowego, którego celem jest podniesienie kondycji, rozwinięcie cech psycho-motorycznych. Zapoznajemy również uczestników z podstawami bronioznastwa, historii ogólnej, historii fechtunku.

Otrzymują od nas materiały teoretyczne i szkoleniowe na temat fechtunku historycznego (min. opracowany na potrzeby Szkoły Maximusa Glosariusz czyli zbiór terminów i pojęć szermierczych, eseje na temat fechtunku, aspektów poza szermierczych tego sportu). etapy nauczania fechtunku

2. Nauczanie o kierunku bojowym

W miarę rozwoju umiejętności szermierczych uczestnicy powinni stopniowo się dozbrajać (miecz, aketon, opancerzenie etc.) ponieważ posiadanie własnego rynsztunku jest niezbędne, żeby zgłębiać kolejny etap - nauczanie o kierunku bojowym.

W tym czasie skupiamy się na wykorzystaniu nabytych umiejętności podczas walk w opancerzeniu całkowitym lub częściowym.
Zapoznajemy szermierzy z kolejnymi coraz trudniejszymi technikami, walką w zwarciu etc.
Jest to również czas pierwszych wolnych walk, samodzielnych pojedynków, turniejów bojowych (wewnętrznych i zewnętrznych) udziału w bitwach, bojowego uczestnictwa w pokazach fechtunku.

3. Nauczanie techniki złożonej

etapy nauczania fechtunku Po okresie intensywnych walk, wyjść w pole, pojedynków na ubitej ziemi sprawdzenia się w turniejach i bitwach następuje trzeci etap - nauczanie techniki złożonej, skomplikowanych i trudnych działań szermierczych przekazanych nam przez przodków w traktatach.

Jest to kolejny i trudny okres. Przyswojenie tych technik wymaga bowiem żmudnej i wytrwałej pracy. Wiąże się z tym również konieczność stopniowego analizowania i tłumaczenia traktatów obcojęzycznych.

4. System walki

Etapy nauczania - pojedynek Następnym krokiem jest połączenie umiejętności:

- techniki podstawowej
i złożonej
- taktyki
- cech psycho -
motorycznych
- wytrzymałości fizycznej
- temperamentu szermierza etc.
w jeden spójny system walki oraz praktyczne wykorzystanie ich podczas walk w opancerzeniu.
Jest to ostatni i najtrudniejszy etap nauki władania daną bronią. Dojście do tego miejsca wymaga wytrwałości, samodyscypliny i cierpliwości.
Deco Inspiracje 2009